KILIÇDAROĞLU AVRUPA PARLAMENTOSUYLA TEMASTA

ANTALYA GENEL Haber Girişi : 16 Mayıs 2013 13:02
Avrupa Parlamentosu’nda temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmelerine devam ediyor.
Program dahilinde yerel saat ile 17.00’de Swoboda ile görüşmeye gelen Kılıçdaroğlu’nu protokol görevlisi önce “Bir sorun var” diye uyardı. Daha sonra içeri giren Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, kısa bir süre sonra görüşme odasından hızla ayrıldı. İlk etapta açıklama yapmayan CHP heyeti kendilerine ayrılan bir odada toplantı yaptıktan sonra Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Loğoğlu olayla ilgili olarak, “Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik olarak, Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak yaptığı eleştiriler üzerine sorulan bir soruya cevaben, Türkiye’deki demokrasi hukukun üstünde, insan hakları, özgürlükler bağlamındaki eksikliklere işaret etmek amacıyla Sayın Başbakan Erdoğan ile Suriye rejiminin başındaki Beşar Esad arasında bir paralellik kurmuştur. Kurduğu bu paralelliğin Sayın Swoboda’da rahatsızlık oluşturduğunu öğrendik” dedi.

AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından duyduğu bu rahatsızlığı kendisiyle görüşmeye gittikleri zaman Swoboda’nın yardımcılarından öğrendiklerini anlatan Loğoğlu, “Bu rahatsızlığın bize ifade edilmesinden sonra Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Swoboda ile görüşmenin uygun olmayacağını, bir yarar sağlamayacağını düşünerek görüşme mahallinden ayrıldı” diye konuştu.

“Bulunduğumuz çatı Avrupa Parlamentosu” diyen Loğoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Avrupa Parlamentosu hangi değerleri koruyan, hangi değerleri savunan bir kurumdur; demokrasi, insan hakları, özgürlükler, bütün haklar, hukuk, her şey ve özellikle de ifade özgürlüğü. Dolayısıyla bu çatı altında herhangi bir anlamda ifade özgürlüğünün, şurası fazlaydı, burası eksikti tartışmalarının çok yararsız olduğunu, çok yanlış olduğunu, çok aykırı olduğunu, hele hele bir sosyal demokrat grubunun başkanlığını yapan bu kadar deneyimli bir politikacıya yakıştıramadığımızı belirtmek isterim. Sadece ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini ve bu saygının Sayın Swoboda da dahil olmak üzere herkes tarafından gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sabah yapılan ortak basın toplantısı sırasında Swoboda’nın ayrılmasından sonra Kılıçdaroğlu gelen bir soru üzerine Recep Tayyip Erdoğan’ı Beşşar Esad ile karşılaştırmış ve “51 kişinin katili Erdoğan’dır” demişti.