CHP ANTALYA 'NIN ANKARA ÇIKARMASI

ANTALYA HABER Haber Girişi : 06 Mart 2013 11:38
CHP Antalya, mağduriyetlerini her gün karayolu kapatarak defterdarlık binasını kuşatarak duyurmaya çalışan 2B 'lilerin feryadını TBMM’de yankılattı.

CHP Antalya İl Başkanlığı; mağduriyetlerini her gün karayolu kapatarak, defterdarlık binasını kuşatarak duyurmaya çalışan Antalyalı 2B mağdurlarının feryadını TBMM’de yankılattı. Devrim Kök’ün Ankara’ya otobüslerle taşıdığı yaklaşık 2 bin Antalyalı, TBMM’ye duyurmaya çalıştığı sesini, bu kez direkt TBMM çatısı altında yükseltti. 2B mağduru iki Antalyalı bayan üretici CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle CHP kürsüsüne çıktı, başbakana ve cumhurbaşkanına buradan seslendi.

….

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün bir tarih yazıldı.TBMM’nin bu haftaki gündemine, Antalyalı köylüler damga vurdu. Hükümetin 2B politikalarısonucu ata topraklarında ‘işgalci’ muamelesi gördüklerini düşünen ve açıklanan rayiç bedellerini ‘ödenemez’ gören köylüler, seslerini bu kez TBMM çatısıaltında yükseltti.

YOL KAPIYOR, BİNA BASIYORLARDI

2B mağdurları, rayiç bedellerinin açıklanmasıyla birlikte ayaklanmışlardı.Rayiç bedellerini astronomik bulan ve bu nedenle topraklarının ellerinden alınacağı kaygıları yaşayan köylüler, bir süredir bazı eylemler gerçekleştiriyorlardı. Hemen hemen her gün şehirlerarası bir karayolunu trafiğe kapatan ve birkaç gün önce de Antalya Defterdarlığı binasını basan 2B mağduru köylüler, CHP Antalya İl Başkanlığı’nın bir organizasyonuyla seslerini bu kez TBMM’ye, TBMM çatısı altında duyurdu.

DEVRİM KÖK ANKARA’YA TAŞIDI

Antalya’nın dört bir yanında bir süredir 2B konulu mitingler düzenleyerek konusuyla ilgili halkı bilgilendirme çalışmalarına imza atan CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, seslerini Ankara’ya duyurmak için çeşitli eylemlere başvuran 2B mağdurlarını direkt hedeflerine taşıdı. Devrim Kök, 2B mağduru Antalyalıları 56 otobüs ile Ankara’ya taşıdı. Ankara’ya götürdüğü hemşehrileriyle önce Anıtkabir’e ziyarete giden Devrim Kök, misafirlerini daha sonra partisinin grup toplantısına soktu.

CHP KÜRSÜSÜNDE 2 ANTALYALI

Salonun yetersizliği nedeniyle Ankara’ya gidenlerin tamamının alınamadığı grup toplantısı sürpriz gelişmelerle başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halka seslendiği kürsüye mağduriyetini anlatmak üzere vatandaşdavet etti. Başı yazmalı, Antalyalı 2B mağduru köylü kadınlar, kendilerini oraya getiren ve seslerini duyurmalarını sağlayan CHP İl Başkanı Devrim Kök’e teşekkür ettikten sonra CHP’nin kürsüsünden başbakan ve cumhurbaşkanına seslendi. 2B’lerle ilgili belirlenen rayiç bedellerinin miktarına ve bu uygulamaların kendilerini düşürdüğü çıkmaza dikkat çeken 2B mağdurlarıtemsilcisi Antalyalı iki kadın, konuşmaları esnasında uzun uzun alkış aldı.

2B İLE İLGİLİ CHP’NIN TAVRI

Antalyalı kadınları sözlerini tamamladıklarında yerlerine teşekkürlerle uğurlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2B ile ilgili düşüncelerini tekrar anlattı. CHP’nin en başından beri 2B’lerin orman köylüsüne bedelsiz olarak, üzerinde tarım yapanların da emlak vergisi bedelinde hak sahiplerine tapulandırılması düşüncesinde olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu hafta yine TBMM genel kuruluna gelecek konuya ilişkin aynı ısrarısürdüreceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;

ORMAN KÖYLÜSÜNE BEDELSİZ

“Köylü babasından dedesinden kalan araziyi ekiyor biçiyor. Ama devletle bir uyuşmazlığı var. Devlet bana aittir, köylü bana aittir diyor. Biz bunu çözmek istedik. Dedik ki bunu çözelim. Kavga olmasın. Ama soru şu. Biz bunu nasıl çözeceğiz? Biz şöyle söyledik. 2B arazisine sahip olan orman köylüsünden hiçbir bedel olmadan arazinin sahibine tapu edelim. Çünkü orman köylüsünün bir bedel ödeme gücü yok. Toplumun en yoksul kesimi orman köylüsü.

EMLAK VERGİSİ DEĞERİNDE SATIŞ

Geliyorum tarımla uğraşanlar için. Bizim CHP olarak tarımla uğraşanların 2B arazileri emlak vergisi üzerinden devredilmeli ve tapusu verilmeli. Neden emlak vergisi dedik, emlak vergisini belirleyen devlet. Vatandaşkabul etmiş, bedelini belirlemiş, üzerinden vatandaş vergisini ödüyor. Zaten bir uzlaşma var devlet ve vatandaş arasında. O zaman o bedeli kabul edelim, köylüden taksitle para isteyelim.

TOPRAĞINIZI SAVUNUN, O SİZİN

Bizim kurucu liderimizin adı Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk,“Köylü milletin efendisidir” demişti. Allah aşkına 10 yıllık hale bakın. Köylü milletin efendisi mi şimdi? Biber gazı copla müdahale ediyorsunuz. Neden? Toprağını savundu diye. Toprağını savunmak vatanını savunmak demektir. Köylü toprağını savunmayıp da neyi savunacak? O toprak sizin ananızın ak sütü kadar helaldir. O toprak sizindir.

YÜZDE 50’Yİ NASIL ÖDESİNLER?

Bizim önerimize karşılık, Adalet ve Kalkınma Partisi dedi ki, hayır emlak vergisi olmaz, ne olacak? Rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden alacağız. Rayiç bedelin ne olduğu bilinmiyor. 340 milyar lira para istiyorlar. Antalya’ya geldim. Batısını gezdim. Bundan şikayet ettim, vatandaşın daşikayetini dinledim. Hemen telefon ettiler vekillere, toplanın 2B’yi değiştireceğiz diye. Bugün genel kurulda 2B ile ilgili yasa tekrar görüşülecek. Biz yine 2B ile ilgili emlak vergisi değerinin esas alınmasını savunacağız. Ama adalet ve kalkınma partisi diyor ki yüzde 70’lik emsali yüzde 50’ye indireceğiz diyor. 170 milyarı köylü nasıl ödeyecek?

KİMSE SAHİPSİZ DEĞİL

Size sözüm var. Ne yaparlarsa yapsınlar. CHP iktidarında o araziler arsalar size emlak vergisi değeri üzerinden verilecektir. Erzurum’da Nafiye ana vardı. O da suyunu koruyordu. 12 saat karakolda tuttular. Yerde sürüklediler. 17 yaşındaki kızımız Leyla da ona sahipti çıktı. Çıktı o da yargılanıyor. Hiç merak etmeyin, o davaları CHP olarak izliyoruz. Bu ülkede kimse sahipsiz değildir. Herkesin sahibiyiz, herkesin yanında olacağız”