ANTALYALI VE FRANSIZ İTFAİYECİLER

ANTALYA HABER Haber Girişi : 16 Mayıs 2013 13:08
Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı itfaiyeciler, Fransa’dan gelen 4 meslektaşları ile ortak eğitim çalışması yaptı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı itfaiyeciler, Fransa’dan gelen 4 meslektaşları ile ortak eğitim çalışması yaptı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Fransız İtfaiyeciler Birliği’nin ortak çalışması ile Silvere Claude (40), Oliver Chopin (27), Guillaume Delangle (28), Yannis Zeidler (26) Antalya’ya geldi. Yedi gün boyunca Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Merkez (Hürriyet) İtfaiye İstasyonu Sosyal Tesisleri’nde kalan Fransız itfaiyeciler Antalyalı meslektaşlarıyla 24 saati birlikte yaşadı.
Eğitim çalışmalarının teorik bölümünde daha önce Antalya ve Fransa’da yaşanmış olayların fotoğrafları ve video görüntüleri üzerinden tartışılarak deneyimler paylaşıldı. Antalya İtfaiyesi Merkez istasyonunda bulunan eğitim havuzunda ise boğulma vakalarında sudan kurtarmada doğru davranış teknikleri karşılıklı uygulamalı olarak anlatıldı. Antalya itfaiyesinden 17 personel ve 2 gönüllü itfaiyecinin katıldığı eğitim çalışmaları Konyaaltı sahilinde kayalık alanda devam etti. Temsili olarak kayalıklarda mahsur kalan bir kişiye ulaşan cankurtaran ekipleri, yaralıyı doğru davranış teknikleriyle yüzerek kıyıya çıkardı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, Fransız itfaiyecilerle bilgi paylaşımında bulunduklarını belirterek, sadece teorik eğitimlerle ve tatbikatlarla yetinmediklerini söyledi. Pehlivan, “İtfaiye teşkilatının içindeki misafirhanede konaklayan konuk itfaiyecilerin, gece ve gündüz gelen ihbarlara Türk meslektaşlarıyla birlikte göreve gitmelerini sağlıyoruz. Böylece teorik ve pratik şeklinde yaptığımız eğitimlerin sonuçlarını gerçek vakalarda test etme olanağı buluyoruz. Yapılan eğitimler bu sayede kalıcı oluyor” diye konuştu.